Vychádzam z vlastnej skúsenosti z materskej dovolenky so synmi, z rozhovorov s inými maminami a aj z literatúry, ku ktorej som sa pri tej príležitosti dostala.

Celé obdobie materskej dovolenky sa Vám bude ľahšie zvládať, ak sa pokúsite zorientovať v problematike ešte počas tehotenstva:
– tehotenstvo a starostlivosť o seba a dieťa – čo so sebou prináša, ako si tehotenstvo „vychutnať“. Na trhu sú viaceré kvalitné časopisy s množstvom informácií (Dieťa, Mama a ja, ..), internet je k dispozícii a nie je od veci ani občasná návšteva kamarátky, ktorej dieťa už veselo džavoce a ktorá môže poskytnúť množstvo cenných rád.
– pôrod – informácie o „dobrých“ pôrodniciach, možnosti alternatívneho pôrodu, konzultácie s ošetrujúcim gynekológom.
– porôrodné obdobie – režim vo vybranej pôrodnici, spôsob starostlivosti o novorodenca. Základná výbava pre dieťatko.

Po pôrode sa žena ocitne v kolotoči starostlivosti o bábätko. Vtedy býva jedným zo zdrojov stresu nedostatok praktických informácií o starostlivosti o dieťa – chýba nám medzigeneračná skúsenosť. Tým, že nežijeme spolu vo veľkých rodinách tak ako kedysi, nemáme možnosť priebežne sa „naživo“ učiť, čo starostlivosť o dieťa prináša. Preto sú prvorodičky vystavené „šoku“ reality – zažívajú vlastné zmenené telo a hormonálne výkyvy nálad v popôrodnom období. Niektoré maminy zvyknú byť prekvapené zo zmiešaných pocitov, ktoré po pôrode prežívajú. Z toho, že nie sú len „šťastím bez seba“ z dieťatka, ale sú aj podráždené, plačlivé, …občas až depresívne. Popri tom je tu malé, zväčša ukričané stvorenie, ktoré sa všemožne snaží dať najavo, že niečo potrebuje. Len ešte nevie rozprávať, a tak sa my, maminy, musíme naučiť jeho jazyku. Našťastie väčšine z nás pomáhajú zdedené „materinské inštinkty“ a samozrejme odhodlanie byť dobrou mamou.

Nový malý človiečik dokáže riadne preorganizovať dovtedy zabehnutý režim domácnosti. Je fajn počítať s tým – všetci si musia zvykať. Z partnerov sa stávajú aj rodičia a niekedy to so sebou prináša aj konflikty, kým sa zasa načas ustáli rovnováha. Dôležité je otvorene hovoriť o problémoch, ktoré sa vynárajú. Rozdeliť si povinnosti v starostlivosti o domácnosť a dieťa. Maminy nebojte sa požiadať o pomoc – v období šestonedelia sú na Vaše telo aj dušu kladené zvýšené nároky, dieťa nemá ustálený režim spánku a bdenia a pre ženu to znamená výraznú spánkovú depriváciu (ktorá so sebou v dlhodobom horizonte prináša riziko zníženej psychickej aj fyzickej odolnosti).

Sebapodpora – dajte pozor, aby ste príliš nezanedbali samu seba. Žena na materskej má k tomu prirodzené predpoklady. Pokiaľ sa rozhodne naplno venovať svojmu dieťaťu a dať mu zo seba maximum, po čase môže zistiť, že s dieťaťom žije v akejsi symbióze a medzi nimi a svetom je akási neviditeľná stena.
Možnosti podpory seba – dopredu si vyhradiť chvíľky pre seba a dodržiavať ich. Pre psychohygienu nie je treba byť dlhý čas mimo domov. Skôr je dôležité nájsť si možnosti na „nakuknutie do iných svetov“ a tým pádom aj získanie možnosti náhľadu nad vlastnú situáciu. Napr. pokec s kamarátkou, kino s partnerom, kniha, kurz cudzieho jazyka. Aj počas dojčenia je vhodný čas na miernu fyzickú aktivitu – na udržanie tela vo forme, ale aj na pozdvihnutie nálady.

Spestrenie stereotypu počas materskej dovolenky
– stretávanie s kamarátkami, ktoré majú tiež deti, spoločné akcie a výlety.
– návštevy materských centier v okolí.
– mapovanie kultúrnych podujatí pre deti.
– inšpirácia vlastnou fantáziou a literatúrou pri vymýšľaní hier pre deti, napr: J. Hanšpachová: Hry pro maminky s detmi. Portál, ´97.,…
– knihy o výchove detí, vrele odporúčam knihy Z. Matejčeka, ktoré sú písané s úctou k dieťaťu a overené rokmi (tiež vydáva Portál) .

Na záver: prajem Vám pekné chvíle pri znovuobjavovaní sveta s Vašimi ratolesťami.